Eaton XTAE032C10P032
SKU: CS5002162MPN: XTAE032C10P032Alternate Part #: 3-1812-1588AUPC/EAN: 782116863860
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,380 V 60 Hz,1NO,C frame,45 mm,24-32 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 24-32 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002162 |
|---|---|
| MPN | XTAE032C10P032 |
| Alternate Part # | 3-1812-1588A |
| UPC/EAN | 782116863860 |
