Eaton XTAE032C01E032
SKU: CS5001644MPN: XTAE032C01E032Alternate Part #: 3-1812-1309AUPC/EAN: 782116860487
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,208 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,24-32 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 24-32 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5001644 |
|---|---|
| MPN | XTAE032C01E032 |
| Alternate Part # | 3-1812-1309A |
| UPC/EAN | 782116860487 |
