Eaton XTAE032C01N010
SKU: CS5001731MPN: XTAE032C01N010Alternate Part #: 3-1812-1251AUPC/EAN: 782116861101
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,400 V 50 Hz,1NC,C frame,45 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 400 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5001731 |
|---|---|
| MPN | XTAE032C01N010 |
| Alternate Part # | 3-1812-1251A |
| UPC/EAN | 782116861101 |


