Eaton XTAE025C10F010
SKU: CS5001249MPN: XTAE025C10F010Alternate Part #: 3-1812-974AUPC/EAN: 782116857982
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,230 V 50 Hz,1NO,C frame,45 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |