Eaton XTAE025C01F010
SKU: CS5000841MPN: XTAE025C01F010Alternate Part #: 3-1812-701AUPC/EAN: 782116855384
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,230 V 50 Hz,1NC,C frame,45 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000841 |
|---|---|
| MPN | XTAE025C01F010 |
| Alternate Part # | 3-1812-701A |
| UPC/EAN | 782116855384 |
