Eaton XTAE018C01F010
SKU: CS5000058MPN: XTAE018C01F010Alternate Part #: 3-1812-197AUPC/EAN: 782116850518
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,230 V 50 Hz,1NC,C frame,45 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |