Eaton XTAE025C01R006
SKU: CS5000966MPN: XTAE025C01R006Alternate Part #: 3-1812-686AUPC/EAN: 782116856152
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,12 V 50/60 Hz,1NC,C frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 12 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000966 |
|---|---|
| MPN | XTAE025C01R006 |
| Alternate Part # | 3-1812-686A |
| UPC/EAN | 782116856152 |


