Eaton XTAE015B10T3E008
SKU: CS4999840MPN: XTAE015B10T3E008Alternate Part #: 3-2235-3014AUPC/EAN: 786685051659
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,T3,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,24 V 50/60 Hz,1NO,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-8 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999840 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B10T3E008 |
| Alternate Part # | 3-2235-3014A |
| UPC/EAN | 786685051659 |
