Eaton XTAE012B10U3E008
SKU: CS4999102MPN: XTAE012B10U3E008Alternate Part #: 3-2235-2394AUPC/EAN: 786685045450
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,24 V 50 Hz,1NO,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 24 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |