Eaton XTAE015B10H016
SKU: CS4999709MPN: XTAE015B10H016Alternate Part #: 3-1802-1879AUPC/EAN: 782116848256
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 12-16 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999709 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B10H016 |
| Alternate Part # | 3-1802-1879A |
| UPC/EAN | 782116848256 |

