Eaton XTAE012B01H012
SKU: CS4998566MPN: XTAE012B01H012Alternate Part #: 3-1802-1102AUPC/EAN: 782116840687
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,9-12 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 9-12 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998566 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B01H012 |
| Alternate Part # | 3-1802-1102A |
| UPC/EAN | 782116840687 |

