Eaton XTAE015B01H016
SKU: CS4999328MPN: XTAE015B01H016Alternate Part #: 3-1802-1627AUPC/EAN: 782116845736
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |