Eaton XTAE015B10H012
SKU: CS4999708MPN: XTAE015B10H012Alternate Part #: 3-1802-1858AUPC/EAN: 782116848249
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,9-12 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |