Eaton XTAE015B01YP60
SKU: CS4999521MPN: XTAE015B01YP60Alternate Part #: 3-1802-1470AUPC/EAN: 782116847112
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,48 V 50 Hz,1NC,B frame,45 mm,0.4-0.6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |