Eaton XTAE012B10D3E008
SKU: CS4998887MPN: XTAE012B10D3E008Alternate Part #: 3-2235-2234AUPC/EAN: 786685043852
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |