Eaton XTAE012B10B5G005
SKU: CS4998851MPN: XTAE012B10B5G005Alternate Part #: 3-2589-736AUPC/EAN: 786685419350
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,1-5 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998851 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B10B5G005 |
| Alternate Part # | 3-2589-736A |
| UPC/EAN | 786685419350 |
