Eaton XTAE009B01B5G020
SKU: CS4997837MPN: XTAE009B01B5G020Alternate Part #: 3-2589-312AUPC/EAN: 786685418650
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,4-20 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-20 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997837 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B01B5G020 |
| Alternate Part # | 3-2589-312A |
| UPC/EAN | 786685418650 |