Eaton XTAE012B01TD5E005
SKU: CS4998677MPN: XTAE012B01TD5E005Alternate Part #: 3-2589-627AUPC/EAN: 786685419220
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,24 Vdc,1NC,B frame,45 mm,1-5 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998677 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B01TD5E005 |
| Alternate Part # | 3-2589-627A |
| UPC/EAN | 786685419220 |


