Eaton XTAR012B21TD5E005
SKU: CS5004713MPN: XTAR012B21TD5E005Alternate Part #: 3-2599-627AUPC/EAN: 786685550398
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,12 A,24 Vdc,2NO-2NO,B frame,45 mm,1-5 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004713 |
|---|---|
| MPN | XTAR012B21TD5E005 |
| Alternate Part # | 3-2599-627A |
| UPC/EAN | 786685550398 |
