Eaton XTAE009B10BDP60
SKU: CS4998075MPN: XTAE009B10BDP60Alternate Part #: 3-1802-718AUPC/EAN: 782116837649
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,220 Vdc,1NO,B frame,45 mm,0.4-0.6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 220 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-0.6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998075 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B10BDP60 |
| Alternate Part # | 3-1802-718A |
| UPC/EAN | 782116837649 |

