Eaton XTAE007B10BDP60
SKU: CS4997473MPN: XTAE007B10BDP60Alternate Part #: 3-1802-277AUPC/EAN: 782116833191
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,220 Vdc,1NO,B frame,45 mm,0.4-0.6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 220 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-0.6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997473 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B10BDP60 |
| Alternate Part # | 3-1802-277A |
| UPC/EAN | 782116833191 |


