Eaton XTAE009B01R006
SKU: CS4997955MPN: XTAE009B01R006Alternate Part #: 3-1802-602AUPC/EAN: 782116836390
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,12 V 50/60 Hz,1NC,B frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 12 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997955 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B01R006 |
| Alternate Part # | 3-1802-602A |
| UPC/EAN | 782116836390 |

