Eaton XTAE009B10T006
SKU: CS4998313MPN: XTAE009B10T006Alternate Part #: 3-1802-835AUPC/EAN: 782116838929
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,24 V 50/60 Hz,1NO,B frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998313 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B10T006 |
| Alternate Part # | 3-1802-835A |
| UPC/EAN | 782116838929 |
