Eaton XTAE007B10WD001
SKU: CS4997732MPN: XTAE007B10WD001Alternate Part #: 3-1802-314AUPC/EAN: 782116834709
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,48 Vdc,1NO,B frame,45 mm,0.6-1 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 48 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.6-1 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997732 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B10WD001 |
| Alternate Part # | 3-1802-314A |
| UPC/EAN | 782116834709 |

