Eaton V29R47B75CUNVLS50
SKU: CS4994646MPN: V29R47B75CUNVLS50UPC/EAN: 786680029011
Eaton General purpose ventilated transformer





$34,001.11
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 208V, Taps: 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN, SV: 480Y/277V, 80°C, 75 kVA, Cu windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Modification 1 | Low sound 50 dB |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4994646 |
|---|---|
| MPN | V29R47B75CUNVLS50 |
| UPC/EAN | 786680029011 |
