Eaton V48M23T30CUNVSRTR
SKU: CS4994892MPN: V48M23T30CUNVSRTRAlternate Part #: V30482SRTRUPC/EAN: 786680054532
Eaton General purpose ventilated transformer





$14,503.10
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General-Purpose Transformer, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480V, Taps: 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN, SV: 230 delta, 150°C, 30 kVA, Cu windings, Frame: 914DN, Test report
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 914DN |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 230 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4994892 |
|---|---|
| MPN | V48M23T30CUNVSRTR |
| Alternate Part # | V30482SRTR |
| UPC/EAN | 786680054532 |
