Eaton T29R60B75CUNVLS50
SKU: CS4992345MPN: T29R60B75CUNVLS50UPC/EAN: 786680028922
Eaton General purpose ventilated transformer





$51,755.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 208V, Taps: 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN, SV: 600 delta, 80°C, 75 kVA , Cu windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DS-3 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Modification 1 | Low sound 50 dB |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 600 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4992345 |
|---|---|
| MPN | T29R60B75CUNVLS50 |
| UPC/EAN | 786680028922 |

