Eaton T29R11B50NVLS47
SKU: CS4992333MPN: T29R11B50NVLS47Alternate Part #: T50814UPC/EAN: 786680088445
Eaton General purpose ventilated transformer





$20,383.57
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 208V, Taps: 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN, SV: 120/240V, 80°C, 50 kVA , Al windings, Frame: 814N
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 814N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 50 kVA |
| Modification 1 | Low sound 47 dB |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4992333 |
|---|---|
| MPN | T29R11B50NVLS47 |
| Alternate Part # | T50814 |
| UPC/EAN | 786680088445 |

