Eaton T55M11S50NV
SKU: CS4992620MPN: T55M11S50NVAlternate Part #: T50410UPC/EAN: 786685223476
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$12,071.68
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 550V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 120/240V, 150°C, 50 kVA , Al windings, Frame: 820N
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 820N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 50 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 550 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4992620 |
|---|---|
| MPN | T55M11S50NV |
| Alternate Part # | T50410 |
| UPC/EAN | 786685223476 |
