Eaton T48M11S50CUNV
SKU: CS4992505MPN: T48M11S50CUNVAlternate Part #: T50416UPC/EAN: 786680094613
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$16,565.54
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 120/240V, 150°C, 50 kVA , Cu windings, Frame: 820N
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DS-3 |
| Frame | 820N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 50 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4992505 |
|---|---|
| MPN | T48M11S50CUNV |
| Alternate Part # | T50416 |
| UPC/EAN | 786680094613 |
