Eaton T39R11S45XNV
SKU: CS4992404MPN: T39R11S45XNVAlternate Part #: 672B573G01UPC/EAN: 786680065200
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$12,044.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 400V, Taps: 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN, SV: 120/240V, 150°C, 45 kVA, Al windings, Frame: 820N
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 820N |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Kva Rating | 45 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 400 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4992404 |
|---|---|
| MPN | T39R11S45XNV |
| Alternate Part # | 672B573G01 |
| UPC/EAN | 786680065200 |
