Eaton T48M29F05
SKU: CS4992550MPN: T48M29F05Alternate Part #: T05443UPC/EAN: 786680104152
Eaton General purpose ventilated transformer







$7,856.38
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dry type distribution ventilated transformer, DS-3, Single-phase, Primary voltage: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, Secondary voltage: 208V, 115°C, 5 kVA, Aluminum windings, FR815, 56A, WS15, 60 Hz, NEMA 2
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry type distribution, ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 5 kVA |
| Weathershield | WS15 |
| Wiring Connection | 56A |
Specifications
| SKU | CS4992550 |
|---|---|
| MPN | T48M29F05 |
| Alternate Part # | T05443 |
| UPC/EAN | 786680104152 |

