Eaton T48M60S07
SKU: CS4992559MPN: T48M60S07Alternate Part #: T07441UPC/EAN: 786680104237
Eaton General purpose ventilated transformer







$7,555.75
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dry type distribution ventilated transformer, DS-3, Single-phase, Primary voltage: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, Secondary voltage: 600V, 150°C, 7.5 kVA, Aluminum windings, FR815, 43K, WS15, 60 Hz, NEMA 2
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 600 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry type distribution, ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 7.5 kVA |
| Weathershield | WS15 |
| Wiring Connection | 43K |
Specifications
| SKU | CS4992559 |
|---|---|
| MPN | T48M60S07 |
| Alternate Part # | T07441 |
| UPC/EAN | 786680104237 |


