Eaton T27M11F07ES
SKU: CS4992215MPN: T27M11F07ESAlternate Part #: T07444UPC/EAN: 786680104268
Eaton General purpose ventilated transformer







$9,379.54
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dry type distribution ventilated transformer, DS-3, Single-phase, Primary voltage: 277V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, Secondary voltage: 120/240V, 115°C, 7.5 kVA, Al windings, FR815, 243B, WS15, ES, 60 Hz, NEMA 2
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 277 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry type distribution, ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 7.5 kVA |
| Weathershield | WS15 |
| Wiring Connection | 243B |
Specifications
| SKU | CS4992215 |
|---|---|
| MPN | T27M11F07ES |
| Alternate Part # | T07444 |
| UPC/EAN | 786680104268 |


