Eaton T20P23F10
SKU: CS4992149MPN: T20P23F10Alternate Part #: T10430UPC/EAN: 786680080944
Eaton General purpose ventilated transformer







$7,255.13
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 240 X 480V, Taps: 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN X 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 230V, 115°C, 10 kVA, Al windings, Frame: 815, uses WS15
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 10 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 230 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN x 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Weathershield | WS15 |
Specifications
| SKU | CS4992149 |
|---|---|
| MPN | T20P23F10 |
| Alternate Part # | T10430 |
| UPC/EAN | 786680080944 |
