Eaton T48M11S75NV
SKU: CS4992516MPN: T48M11S75NVAlternate Part #: T75404UPC/EAN: 786685220932
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$21,661.43
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 120/240V, 150°C, 75 kVA , Al windings, Frame: 814N
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 814N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Weathershield | Not required |
Specifications
| SKU | CS4992516 |
|---|---|
| MPN | T48M11S75NV |
| Alternate Part # | T75404 |
| UPC/EAN | 786685220932 |
