Eaton T48M11B75ESNV
SKU: CS4992428MPN: T48M11B75ESNVAlternate Part #: T75229UPC/EAN: 786680046834
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$36,805.39
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 120/240V, 80°C, 75 kVA , Al windings, Elec. Shield, Frame: 814N
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 814N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4992428 |
|---|---|
| MPN | T48M11B75ESNV |
| Alternate Part # | T75229 |
| UPC/EAN | 786680046834 |
