Eaton T29D60B37CUNVLS50
SKU: CS4992249MPN: T29D60B37CUNVLS50Alternate Part #: T37229UPC/EAN: 786680028908
Eaton General purpose ventilated transformer





$27,231.18
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 208V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, SV: 600 delta, 80°C, 37.5 kVA , Cu windings, Frame: 819N
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DS-3 |
| Frame | 819N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 37.5 kVA |
| Modification 1 | Low sound 50 dB |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 600 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4992249 |
|---|---|
| MPN | T29D60B37CUNVLS50 |
| Alternate Part # | T37229 |
| UPC/EAN | 786680028908 |


