Eaton T29D60B25CUNVLS50
SKU: CS4992248MPN: T29D60B25CUNVLS50UPC/EAN: 786680028892
Eaton General purpose ventilated transformer





$21,785.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 208V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, SV: 600 delta, 80°C, 25 kVA, Cu windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DS-3 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Modification 1 | Low sound 50 dB |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 600 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4992248 |
|---|---|
| MPN | T29D60B25CUNVLS50 |
| UPC/EAN | 786680028892 |

