Eaton T29N11S5016
SKU: CS4992329MPN: T29N11S5016Alternate Part #: T50E042UPC/EAN: 786680210266
Eaton General purpose ventilated transformer

$5,787.88
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 208V, Taps: None, SV 120/240V, 150°C rise, 50 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 819 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 50 kVA |
| Weathershield | WS16 |
Specifications
| SKU | CS4992329 |
|---|---|
| MPN | T29N11S5016 |
| Alternate Part # | T50E042 |
| UPC/EAN | 786680210266 |

