Eaton T48M11S5016CU
SKU: CS4992507MPN: T48M11S5016CUAlternate Part #: T50DC007UPC/EAN: 786680212161
Eaton General purpose ventilated transformer

$8,026.03
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 150°C rise, 50 kVA, 16, Copper windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frame | 819 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 50 kVA |
| Weathershield | WS16 |
Specifications
| SKU | CS4992507 |
|---|---|
| MPN | T48M11S5016CU |
| Alternate Part # | T50DC007 |
| UPC/EAN | 786680212161 |

