Eaton T60M11S5016CU
SKU: CS4992642MPN: T60M11S5016CUAlternate Part #: T50E045UPC/EAN: 786680208607
Eaton General purpose ventilated transformer

$8,179.64
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 600V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 150°C rise, 50 kVA, 16, Copper windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frame | 819 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 600 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 50 kVA |
| Weathershield | WS16 |
Specifications
| SKU | CS4992642 |
|---|---|
| MPN | T60M11S5016CU |
| Alternate Part # | T50E045 |
| UPC/EAN | 786680208607 |

