Eaton T72M11S5016
SKU: CS4993529MPN: T72M11S5016Alternate Part #: T50E050UPC/EAN: 786680212109
Eaton General purpose ventilated transformer

$5,787.88
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 200V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 150°C rise, 50 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 819 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 200 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 50 kVA |
| Weathershield | WS16 |
Specifications
| SKU | CS4993529 |
|---|---|
| MPN | T72M11S5016 |
| Alternate Part # | T50E050 |
| UPC/EAN | 786680212109 |

