Eaton T29M25B3016CU
SKU: CS4992312MPN: T29M25B3016CUAlternate Part #: T30E020UPC/EAN: 786680209987
Eaton General purpose ventilated transformer

$8,951.06
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 208V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 220 deltaV, 80°C rise, 30 kVA, 16, Copper windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frame | 819 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 220 delta V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Weathershield | WS16 |
Specifications
| SKU | CS4992312 |
|---|---|
| MPN | T29M25B3016CU |
| Alternate Part # | T30E020 |
| UPC/EAN | 786680209987 |

