Eaton T48M11B3016LS42
SKU: CS4992422MPN: T48M11B3016LS42Alternate Part #: T30E024UPC/EAN: 786680211331
Eaton General purpose ventilated transformer




$6,088.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 80°C rise, 30 kVA, 16, LS, 42
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 819 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Modification 1 | Low sound 42 dB |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Weathershield | WS16 |
Specifications
| SKU | CS4992422 |
|---|---|
| MPN | T48M11B3016LS42 |
| Alternate Part # | T30E024 |
| UPC/EAN | 786680211331 |

