Eaton T48M29B3716
SKU: CS4992549MPN: T48M29B3716Alternate Part #: T37E018UPC/EAN: 786680212086
Eaton General purpose ventilated transformer

$6,022.79
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 208V, 80°C rise, 37.5 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 819 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 37.5 kVA |
| Weathershield | WS16 |
Specifications
| SKU | CS4992549 |
|---|---|
| MPN | T48M29B3716 |
| Alternate Part # | T37E018 |
| UPC/EAN | 786680212086 |


