Eaton T27M23S10ZZ
SKU: CS4992239MPN: T27M23S10ZZAlternate Part #: T10417UPC/EAN: 786680060359
Eaton Open core-coil ventilated transformer







$5,308.40
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 277V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 230V, 150°C, 10 kVA, Al windings, Frame: 815C
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 10 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 277 V |
| Secondary Voltage | 230 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4992239 |
|---|---|
| MPN | T27M23S10ZZ |
| Alternate Part # | T10417 |
| UPC/EAN | 786680060359 |


