Eaton S48D27S10CU
SKU: CS4989221MPN: S48D27S10CUAlternate Part #: S10166UPC/EAN: 786680048067
Eaton General purpose encapsulated transformer






$5,829.94
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, copper, NEMA 3R, 179, 60 Hz, single-phase, 480 V, 277 V, 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 10 KVA, indoor-outdoor, 517P
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 179 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 277 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 10 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 517P |
Specifications
| SKU | CS4989221 |
|---|---|
| MPN | S48D27S10CU |
| Alternate Part # | S10166 |
| UPC/EAN | 786680048067 |


