Eaton S48D11E10CUSS
SKU: CS4989195MPN: S48D11E10CUSSAlternate Part #: S10182UPC/EAN: 786680060519
Eaton General purpose encapsulated transformer






$6,766.29
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, copper, NEMA 3R, 179, 60 Hz, single-phase, 480 V, 120/240 V, 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 10 KVA, indoor-outdoor, 539A
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 179 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 10 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 539A |
Specifications
| SKU | CS4989195 |
|---|---|
| MPN | S48D11E10CUSS |
| Alternate Part # | S10182 |
| UPC/EAN | 786680060519 |


