Eaton S43D11S07X
SKU: CS4989174MPN: S43D11S07XAlternate Part #: S07162UPC/EAN: 786680112386
Eaton General purpose encapsulated transformer

$4,167.21
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, aluminum, 179, 50-60 Hz, single-phase, 416 V, 120/240 V, 2 at +2.5% FCAN 2 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 7.5 KVA, indoor-outdoor, 16V
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EP |
| Frame | 179 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 416 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-purpose encapsulated transformer |
| Volt Ampere Rating | 7.5 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 16V |
Specifications
| SKU | CS4989174 |
|---|---|
| MPN | S43D11S07X |
| Alternate Part # | S07162 |
| UPC/EAN | 786680112386 |



